Spawarka – czym się kierować przy jej zakupie?
29 Cze 2020

Spawarka – czym się kierować przy jej zakupie?

Post by Redaktor

Na rynku dostępne są różne rodzaje spawarek. Dlatego też osoby chcące kupić to urządzenie mają dylemat jaki model wybrać. Tymczasem spawarki różnią się od siebie pod wieloma względami. Nie tylko pod kątem wielkości, ale również ze względu na amperaż, zasilanie czy funkcjonalność. Ważne jest zatem, aby wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie spawarki.

Zasilanie

Jednym z głównych czynników jaki należy wziąć pod uwagę jest zasilanie. Wybór spawarki zależy od tego jaką sieć elektryczną posiada się w miejscu, w którym spawarka ma być używana. Jeśli jest to sieć jednofazowa, wówczas zakupić należy spawarkę o mocy 230 V. W przypadku sieci trójfazowej zakupić można spawarkę o mocy 400 V. Na rynku dostępne są także modele przejściowe. Jeśli zakupuje się spawarkę do domowego użytku, wówczas postawić należy na urządzenie o mocy 230 V. Jest tak dlatego, iż w domach o standardowym zużyciu prądu zwykle funkcjonuje sieć jednofazowa.

Wielkość spawarki

Od uwagę wziąć trzeba również wielkość spawarki. O gabarycie urządzenia decyduje przede wszystkim amperaż. Pod tym względem wyróżnić można spawarki mobilne. To urządzenia do 200 A. Nie mają dużych gabarytów, a zatem są łatwe w przenoszeniu. Poza spawarkami mobilnymi dostępne są także te ponad 200 A. Są znacznie większe i ich przenoszenie jest bardziej utrudnione. Zwykle korzysta się z nich w profesjonalnych warsztatach spawalniczych. Do ich przenoszenia najczęściej wykorzystuje się specjalne wózki.

Zastosowanie

Oczywiście przy wyborze spawarki pod uwagę wziąć trzeba to, jakie ma mieć ona zastosowanie. Konkretnie mowa tu o metodach spawania. Wyróżnić można trzy: MIG/MAG, MMA oraz TIG. Najczęściej stosuje się spawarki MIG/MAG. To tzw. półautomat spawalniczy. W procesie spawania wykorzystywany jest gaz osłonowy. Metoda ta charakteryzuje się wysokiej jakości spoiwem oraz niskim kosztem materiałów spawalniczych. Metody MMA oraz TIG stosowane są rzadziej. Jeśli zatem spawarka ma być zakupiona do prac domowych, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup spawarki MIG/MAG.

0 Comments

Leave a Comment