PLUSKWY – DEZYNSEKCJA
22 lut 2019

PLUSKWY – DEZYNSEKCJA

Post by Redaktor

Pluskwa – mały krwiopijca

Ten owad z gatunku cimex lectularius osiąga długość do 6 mm i szerokości do 3 mm. Przybiera barwę żółtobrunatną lub czerwonobrunatną. Występują w spojeniach łóżek, tapczanów, szczelinach ścian, za obrazami, w meblach, zasłonach i żaluzjach. Są zaliczane do pasożytów. Pluskwa żywi się krwią człowieka, potrafi jednorazowo żerować nawet do 15 minut. Pozostawia na skórze ślady po ugryzieniach, które mogą samoistnie zniknąć ale w niektórych przypadkach konieczne jest leczenie środkami odczulającymi. W sprzyjających warunkach może przeżyć do 14 miesięcy. Samica, w zależności od panującej w pomieszczeniu temperatury może złożyć od kilkudziesięciu do kilkuset jaj. Szkodniki występują w miastach, coraz rzadziej na wsi. Również Wrocław nie jest od nich wolny.

Dezynsekcja – jak pozbyć się pluskiew?

Dezynsekcja (z łac. insectum – owad, de – niszczenie) polega na tępieniu szkodników, takich właśnie jak pluskwa. Tyczy to nie tylko dorosłych osobników, ale także larw i jaj. Usuwanie owadów jest konieczne ze względów gospodarczych i sanitarnych. Dezynsekcją zajmuje się firma DiT-Usługi, działająca we Wrocławiu.

Do skutecznych metod pozbywania się pluskiew należą:

  • Metoda opryskowa, chemiczna, polegająca na zastosowaniu oprysku na powierzchniach i w miejscach, w których mogą bytować owady. W skład chemiczny oprysków wchodzą preparaty o właściwościach tak zwanych kontaktowo-żołądkowych. Oznacza to, że działają one zabójczo na pluskwy, gdy te zetkną się z preparatami lub je spożyją.
  • Metoda ogrzania parą wodną. W tym przypadku używa się pary wodnej pod wysokim ciśnieniem, ogrzanej do wysokiej temperatury. Stosuje się również w miejsca, gdzie pluskwa może przebywać.
  • Metoda wymrażania, przy której można zastosować substancje ochłodzone do bardzo niskiej temperatury. Jest to metoda ekologiczna i przyjazna osobom chorym oraz dzieciom.
  • Metoda żelowa. Polega na zastosowaniu żelu, zawierającego środki trujące dla pluskwy. Aplikuje się go w szpary oraz szczeliny.

 

 

Tags:

0 Comments

Leave a Comment