Kompresory śrubowe
6 Paź 2020

Kompresory śrubowe

Post by Redaktor

Kompresory śrubowe to jeden z rodzajów sprężarek, w których sprężanie gazu spowodowane jest zmniejszaniem się przestrzeni pomiędzy pracującymi śrubami. Stosowane są w małych warsztatach, a także w dużych zakładach przemysłowych. Przy konstrukcji kompresora śrubowego postawiono na łatwą i czytelną pracę urządzenia. Nie powinien on sprawić trudności w obsłudze nawet przeciętnym użytkownikom.

Jak działa kompresor śrubowy?

Głównym źródłem mocy kompresorów śrubowych są dwie obracające się śruby. Napędzają one działanie urządzenia, a pomiędzy nimi tworzy się komora sprężania. Powietrze, które ma zostać poddane kompresji, musi przejść najpierw przez proces filtracji, który oczyści go ze szkodliwych cząsteczek. Następnie przepływa ono przez przestrzeń między obracającymi się śrubami i zostaje poddane tam sprężeniu. Znajdujący się tam gaz ulega procesowi kompresji poprzez zmniejszanie się wolnej przestrzeni. Na samym końcu powstaje wysoko-ciśnieniowy strumień sprężonego powietrza, które powstaje w wyniku wzrostu ciśnienia w mniejszej komorze.

Zastosowanie kompresorów śrubowych

Kompresory śrubowe z powodzeniem znajdują zastosowanie w kolejnictwie, na placach budowy czy w zakładach przemysłowych. W kolejnictwie zapewniają odpowiednie ciśnienie potwietrza np. w przewodach hamulcowych, a podczas prac budowlanych zasilają swoim sprężonym powietrzem maszyny.

Sprężarki śrubowe możemy używać też oczywiście w prywatnym domu, gdzie posłużą one świetnie przy odkurzaniu zakurzonych przedmiotów czy pomieszczeń.

Zalety kompresorów śrubowych

Główną zaletą kompresorów śrubowych jest duża różnorodność konstrukcji. Mamy też dwa rodzaje sprężarek, które są dedykowane konkretnym zastosowaniom. Śrubowe kompresory olejowe idealnie sprawdzają się w bardzo ciężkich warunkach pracy, a śrubowe kompresory bezolejowe to jedno z kluczowych narzędzi w dziedzinie medycyny czy branży papierniczej. Kompresory śrubowe zapewniają sprężone powietrze o jak największej jakości i w porównaniu do kompresorów tłokowych nie generują aż tak wielkiego hałasu. Bardzo łatwo jest też je obsługiwać, serwisować i naprawiać. Te wszystkie zalety sprawiają, że są bardzo chętnie wybierane przez przedsiębiorców, ale też osoby prywatne do codziennego użytku.

0 Comments

Leave a Comment