Czy leczenie alkoholika bez jego zgody ma jakiś sens?
15 kw. 2021

Czy leczenie alkoholika bez jego zgody ma jakiś sens?

Post by Redaktor

Chciałbyś dowiedzieć się nieco więcej na ten temat? Czy można skierować kogoś (bez jego zgody) na przymusowe leczenie? Jak to wszystko wygląda w praktyce?

W pewnych sytuacjach przymusowe terapie są wdrażane w życie…

W naszym kraju istnieją ośrodki, które zawodowo zajmują się takim tematem, jak leczenie uzależnień (między innymi właśnie od alkoholu). Pracują tam profesjonalni psychoterapeuci, psychologowie oraz pomoc medyczna. W większości przypadków osoby uzależnione same zgadzają się na pobyt w takim miejscu. Są jednak sytuacje, kiedy zostają one umieszczone w takich placówkach bez własnej zgody. Chodzi tutaj o skrajne przypadki. Są bowiem osoby, które działając na własną rękę tak, jak do tej pory, mogłyby stanowić zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla najbliższych. W takim położeniu można ubiegać się o pomoc fachowców, którzy są w stanie załatwić niezbędne formalności.

Klucz do pokonania nałogu to zrozumienie własnego problemu

Problem polega jednak na tym, że nawet najlepszy ośrodek leczenia uzależnień może nie odnieść sukcesu, jeśli Pacjent nie zrozumie swojego problemu. A wielu alkoholików nie przyznaje się do jakiegokolwiek kłopotu na tej płaszczyźnie. Największe szanse na pokonanie nałogu występują wtedy, kiedy osoba uzależniona będzie zdawała sobie sprawę z tego, w jakiej sytuacji się znalazła. Wówczas nie powinno jej brakować motywacji do regularnego uczęszczania na terapie indywidualne oraz grupowe. Jeśli alkoholik nie widzi problemu, a pobyt w ośrodku uważa za zbędny, to są raczej małe szanse, że ten kłopot zostanie rozwiązany. Nawet najlepsi fachowcy są nierzadko – w takiej sytuacji – bezradni.

0 Comments

Leave a Comment